Jak odświeżyć buty?
Data publikacji 19 kwietnia 2020
Jak wiadomo w zdecydowanej większości przypadków wystarczy nawet niewielka ilość wilgoci, by bakterie doprowadziły buty do nieprzyjemnego zapachu. Można jednak bez żadnego problemu sobie z tym poradzić. Wystarczy zastosować odpowiednie środki. Jak odświeżyć buty?
Gazeta z olejkiem zapachowym
Jest to świetne rozwiązanie przede wszystkim w przypadku bardziej przemoczonego obuwia, które koniecznie trzeba dokładnie wysuszyć. Rekomendowane jest po zdjęciu butów włożyć do środka pomięte gazety. Należy pamiętać, aby bardzo dokładnie wypełnić wnętrze obuwia. Warto również dodatkowo skropić gazety olejkiem zapachowym czy octem. Następnie należy wymieniać gazety co kilka godzin, aż do momentu, gdy obuwie nie tylko będzie całkowicie suche, ale również będzie ładnie pachniało.
Produkty spożywcze
Warto zdawać sobie sprawę, że na dezodoranty do butów doskonale zda egzamin bardzo duża liczba artykułów spożywczych. Doskonałym przykładem może być herbata w torebkach czy listkach. Oczywiście dwa wspomniane produkty można bez żadnego problemu zastąpić olejkiem herbacianym. Koniecznie trzeba zaznaczyć, ze działanie absorbujące zarówno wilgoć, jak i brzydkie zapachy mają także soda czy kawa. oczyszczona. Można wsypać je do butów przynajmniej na kilka godzin. Nie wszyscy wiedzą, że bardzo ładny aromat jest w stanie nadać butom skórka z cytryny.
Torebka z żelem krzemionkowym
Osoby, które zmieniają buty poza domem (np. w pracy) powinny po ich zdjęciu umieścić w środku saszetki z krzemionkowym żelem. Są to znane wszystkim bardzo małe torebki, które znajdują się w pudełkach z nowym obuwiem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wspomniany żel wykazuje się niezwykłymi zdolnościami absorpcyjnymi. Ponadto efektywnie jest w stanie poradzić sobie z grzybami i bakteriami rozwijającymi się w wilgoci.
Wkładki do zadań specjalnych
Wkładki bardzo dobrze zdadzą egzamin przede wszystkim w butach sportowych. Koniecznie należy wymienić obuwie z tworzywa sztucznego, które zdecydowanie bardziej wchodzi w niekorzystną reakcję z potem. Wspomniane wkładki zawierają w swoim składzie substancje pochłaniające wilgoć. Należy do nich zaliczyć różnego rodzaju środki zapachowe czy bakteriobójcze. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wnętrze butów może być także spryskane specjalnym dezodorantem. Dobrym rozwiązaniem będzie również włożenie do nich zapachowych kulek z drewna cedrowego.
Zamrożenie bakterii
Jest to zdecydowanie najbardziej ekstremalna metoda na odświeżenie butów. Jak wiadomo bakterie nie przepadają za zimnem. Rekomendowane jest zatem umieszczenie butów w worku foliowym, a następnie wstawienie na jeden lub dwa dni do zamrażarki.
Koci żwirek i skarpetka
Nie wszyscy mają świadomość, że żwirek, który jest wykorzystywany w kocich kuwetach doskonale chłonie nie tylko i wyłącznie wilgoć, ale również zapachy. Wspomniany produkt doskonale zda egzamin również w przypadku butów. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem wsypanie go do czystych skarpet, a następnie umieszczenie przynajmniej na kilka godzin w środku obuwia.