Jak wybielić zęby?
Data publikacji 31 maja 2020
Białe zęby to marzenie każdego z nas. Używki takie jak papierosy, kawa czy herbata powodują żółknięcie zębów. Słodycze i słodkie napoje spożywane w nadmiarze także mają negatywny wpływ na stan zębów. Zabiegi wybielające możemy przeprowadzić u dentysty lub samodzielnie w domu. Obie metody mają swoje plusy i minusy.
Jakie są sprawdzone sposoby na bielsze zęby?
Pierwszym sposobem może być profesjonalne wybielanie u dentysty. W ten sposób po jednej wizycie otrzymamy zęby bielsze o kilka odcieni. Taki zabieg to koszt od kilkuset złotych w górę, w zależności od miejscowości. Cena raczej nie przekracza dwóch tysięcy złotych. Cały zabieg jest wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Po jego wykonaniu dostaniemy wytyczne, których produktów musimy unikać. Przez pewien czas będziemy musieli mieć konkretną dietę tak, żeby efekt wybielania się utrwalił. Drugą opcją jest także wybielanie przy użyciu specjalnych nakładek. Koszt wybielania tą metoda to kilkaset złotych. Dostaniemy specjalne nakładki dopasowane do naszych zębów, a sam zabieg będziemy mogli przeprowadzać w zaciszu własnego domu domu. W przypadku tej metody liczy się regularność. Dzięki temu nasze zęby z tygodnia na tydzień będą stawały się bielsze.
W sklepach znajdziemy również wiele zestawów do wybielania zębów. Jest to tańsza alternatywa dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wybielanie u dentysty. Możemy znaleźć paski wybielające, żele i pasty. Są to produkty, które działają, jednak na efekty będziemy musieli długo poczekać. Stosując tego typu rzeczy otrzymamy efekt w postaci bielszych zębów, ale dopiero po długim czasie stosowania.
Coraz więcej osób stosuje domowe sposoby na bielsze zęby
Są one skuteczne, jednak na efekty trzeba będzie dłużej poczekać. Jednym z domowych sposobów jest mycie zębów sodą i sokiem z cytryny. Jest to skuteczna metoda wybielania, jednak możemy ją stosować maksymalnie raz w tygodniu. Jako uzupełnienie powinniśmy używać pasty do zębów z dużą zawartością fluoru. Dzięki temu wybielimy zęby i wzmocnimy szkliwo. Bezpieczniejszą dla zębów opcją jest mycie ich węglem aktywnym. Możemy zmieszać go z pastą do zębów, lub zwilżoną szczoteczkę zanurzyć w węglu. Dzięki temu pozbędziemy się żółtego osadu na zębach i lekko je wybielimy. Takie same właściwości ma kurkuma.
W czasie wybielania zębów lub po zabiegu ważna jest odpowiednia dieta. Powinniśmy unikać wszelkich barwiących produktów. W przypadku wybielania domowego nie ma to tak dużego znaczenia. Z kolei po zabiegu wybielania u dentysty przez okres dwóch tygodni powinniśmy przejść na tak zwaną białą dietę. Oznacza to, że możemy jeść tylko takie produkty jak mleko i jego przetwory, białe ryby, kurczaka, indyka, krewetki, małże, ziemniaki, kalarepę, czosnek, kalafior, białą fasolę, ogórka, cukinię, białe szparagi, pietruszkę, biały ryż, jasne pieczywo, oraz kaszę jaglaną. Dzięki temu utrwalimy efekt wybielenia, który pozostanie z nami na dłużej. Zabronione jest spożywanie herbaty, kawy i palenie papierosów. Do picia możemy wybrać wodę mineralną lub mleko.