Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda komary

Jak złagodzić ból po ukąszeniu komarów?

Data publikacji 23 sierpnia 2021


Komary potrafią skutecznie zepsuć wakacyjny wyjazd, niejednokrotnie dają się także we znaki jeszcze jesienią, szczególnie w okolicy rzek i jezior. Pobyt w takiej okolicy nieodłącznie wiąże się z atakiem tych owadów. Ich ukąszenia dla niektórych potrafią być bardzo dotkliwe, szczególnie jeśli ukąszeń jest więcej. Czy z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia można sobie jakoś poradzić?

Co sprawia, że komary kąsają?

Zanim kilka rad, jak zniwelować ból po ukąszeniu komara, krótkie przypomnienie, dlaczego komary kąsają. Nie jest tak, że komary gryzą cały dzień. Najczęściej robią to wieczorami i nocą, a także wczesnym rankiem. Są aktywne przede wszystkim przy wyższej wilgotności, więc także po burzach i ulewach. Człowieka natomiast lokalizują przede wszystkim po zapachu potu i wydzielanym razem z nim kwasie mlekowym. To najsilniejszy „wabik” na komary, który sprawia, że jesteśmy atakowani. Poziom higieny, częste kąpiele, czyste ubrania, a także stosowanie mieszanek odstraszających komary (np. z wybranych olejków eterycznych) potrafią skutecznie zniechęcić je do ataku.

Jak sobie poradzić z ukąszeniami komarów?

Kąsają nas jedynie samice komarów. Ukąszenie wiąże się z wpuszczeniem do naszego organizmu śliny owada, która rozrzedza krew. To właśnie ślina komarzycy sprawia, że w miejscu ukąszenia występuje reakcja uczuleniowa. Po kilku godzinach pojawiają się miejsce to jest już zaczerwienione, pojawia się bąbel, który nieprzyjemnie swędzi. Złagodzić ten ból mogą leki, które blokują wydzielanie histaminy. Przede wszystkim są to popularne żele, a także maści na bazie hydrokortyzonu. Pomaga także alantoina, pantenol. W składach produktów aptecznych pojawia się olejek z drzewa herbacianego czy mentol.

Domowe sposoby na ukąszenia

Nie zawsze jednak, kiedy komar ugryzie ciebie albo dziecko masz pod ręką leki z apteki, nie zawsze także są one konieczne. Ukąszenia komarów możesz złagodzić, stosując naturalne sposoby. Przede wszystkim z pomocą przychodzą olejki eteryczne – olejek lawendowy oraz ten z drzewka herbacianego. Obydwa można stosować na skórę. Olejek lawendowy stosuje się także na oparzenia czy rany, aby przyspieszyć ich gojenie. Z pomocą przyjść mogą także naturalne okłady. Możesz zastosować okład z cytryny, który złagodzi stan zapalny. Okład z kapusty powinien zmniejszyć obrzęk i uczucie swędzenia. W końcu złagodzić świąd może rozgnieciony liść kapusty.

Swędzenie możesz także spróbować opanować z pomocą chłodnych okładów z lodu lub przyłożenia do miejsca ugryzienia szmatki nasączonej chłodną wodą. Z pomocą przychodzi także przemywanie ugryzienia sokiem z aloesu lub roztworem węgla aktywnego. Niektórzy stosują również okłady z octu lub spirytusu salicylowego, natomiast w przypadku dzieci często te sposoby spotykają się z niechęcią i odmową.

greckie kosmetyki

Redakcja przyjaznadrogeria.pl

Zespół Przyjaznadrogeria.pl to pasjonaci urody, mody i stylu życia, którzy tworzą treści pomagające czuć się i wyglądać doskonale każdego dnia. Dostarczamy praktyczne porady, inspiracje i wskazówki, które ułatwiają dbanie o siebie i odkrywanie najnowszych trendów. Naszym celem jest wspieranie czytelników w budowaniu pewności siebie i podkreślaniu ich indywidualnego stylu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?