Strefy w ogrodzie – jak wydzielić miejsce do wypoczynku i upraw?

Zagospodarowanie terenu poprzez strefy w ogrodzie jest ważne z punktu funkcjonalności. Dobrze rozplanowany ogród sprzyja jego użytkowaniu. Warto przed posadzeniem drzew czy ustawieniem ławek wytyczyć strefy ogrodowe, które będą miejscami relaksu, pracy, reprezentacji i komunikacji. 

Strefy w ogrodzie – co to takiego?

Każdy właściciel ogrodu przydomowego lub rekreacyjnego powinien zadbać o właściwe zagospodarowanie tego terenu. To dlatego, że dokonywanie różnych prac na terenie zielonym – bez konkretnego planu – będzie powodowało chaos oraz brak funkcjonalności. Dlatego warto zastanowić się, jakim celom ma służyć ogród. Czy ma stanowić tylko strefę wypoczynku i rekreacji, czy również mają na nim znaleźć się uprawy. 

Niemniej ważne jest wydzielenie strefy w ogrodzie, która odpowiada za odpowiednią komunikację (ścieżki) oraz reprezentację terenu (zagospodarowanie przed posesją). 

Co brać pod uwagę przy tworzeniu stref w ogrodzie?

Jest kilka czynników, które trzeba uwzględnić, gdy tworzy się strefy w ogrodzie. Będzie to miało wpływ na ostateczny efekt. Dlatego przy ich wyznaczaniu należy wziąć pod uwagę:

  • wielkość ogrodu, 
  • usytuowanie, 
  • nasłonecznienie, 
  • kształt,
  • pochylenie (ewentualne uskoki),
  • linię ogrodzenia terenu. 

Przed przystąpieniem do prac trzeba rozrysować projekt i dokładnie określić punkty wypoczynku, pracy, reprezentacji, komunikacji i miejsca dla dzieci. 

Strefy w ogrodzie – jakie są i jak należy je odpowiednio zaplanować?

Zagospodarowanie terenu zielonego jest łatwiejsze, gdy nie planuje się upraw. Jeśli jednak taka strefa wchodzi w grę, to powinna być ona właściwie wydzielona i odgrodzona. Wyróżniamy kilka stref w ogrodzie, które mają swoją specyfikę. 

  • Strefa wypoczynku – można powiedzieć, że to główny punkt wielu ogrodów przydomowych. W tej strefie odpoczywamy latem, grillujemy, biesiadujemy w gronie bliskich. Warto, aby to miejsce było usytuowane w miejscu zacienionym. Zazwyczaj strefa ta łączy się z tą tarasową usytuowaną zaraz przy linii domu. Jeśli dom nie posiada tarasu, to wtedy miejsce relaksu warto wyznaczyć w ustronnej przestrzeni. Wypoczynkowa strefa w ogrodzie powinna składać się z altany lub zadaszenia, miejsca na grill albo palenisko oraz z leżaków/mebli ogrodowych. 
  • Strefa dla dzieci – plac zabaw przeznaczony dla najmłodszych powinien być widoczny z okien domu. Dlatego strefę dla dzieci należy tak zaplanować, by była ona w widocznym miejscu, aby opiekunowie mogli mieć swoje pociechy na oku. Strefa zabaw powinna znajdować się od wewnętrznej strony terenu zielonego. 
  • Strefa komunikacji – należy wydzielić ścieżki, które będą prowadziły przez ogród – zwłaszcza, jeśli teren zielony będzie podzielony na kilka stref. Ścieżki nie tylko ułatwią poruszanie się po ogrodzie. Ważne są również wtedy, gdy na terenie planuje się uprawy. Wtedy istotne jest, aby ich nie zadeptać – zwłaszcza w czasie wzrostu. 
  • Strefa reprezentacyjna – miejsce przed posesją, które powinno obsadzić się trawą, kwiatami oraz iglakami, które nieco osłonią posesję oraz będą izolowały od hałasu z zewnątrz. 
  • Strefa upraw – najbardziej wymagająca strefa w ogrodzie. Nie tylko należy wyznaczyć miejsce (najlepiej dość nasłonecznione), ale również je wygrodzić, zastosować ekologiczne nawozy, ale i rozplanować względem roślin i warzyw, jakie będą tam sadzone. Uprawna strefa w ogrodzie wymaga największego zaangażowania, a także stosowania płodozmianu.

Jesteś na etapie planowania ogrodu? Wejdź na Fixly i znajdź specjalistów od aranżacji: https://fixly.pl/kategoria/aranzacja-ogrodu 

Redakcja przyjaznadrogeria.pl